על מיקי גבריאלוב

מיכאל מיקי גבריאלוב בן 73, מחשובי יוצרי המוזיקה בישראל מזה למעלה מחמישה עשורים. לחניו ושיריו מקיפים למעלה מ 1,260 יצירות מוזיקליות אותן הלחין מאז היותו בן שבע עשרה המלחין והיוצר המוסיקלי גבריאלוב ביצע בעצמו כזמר כ 316 משיריו ועוד כ 950 שירים מהם נהנו שורה ארוכה של זמרות וזמרים, הרכבים ומקהלות, שחקנים בהצגות, פס קול בסרטים ובסדרות טלוויזיה שאחרים ביצעו אותם. יצירתו של גבריאלוב מהווה בסיס לתרבות הישראלית המתהווה והנוגעת בכל חלקי החברה בישראל על כל תפוצותיה והם נכס צאן ברזל בלעדיו אי אפשר לתאר את היצירה המוסיקלית בישראל. גבריאלוב צעיר מהמדינה בשנה אחת, פירות יצירתו כוללים 29 אלבומי מוזיקה בביצועו שהפכו לשגורים בפי כל בן לילה בזכות היותם נוגעים לכל תחומי החיים במדינת ישראל עוד מימים של טרם הקמתה ועד עצם היום הזה ויצירתו נמשכת.

 

"נכס צאן ברזל":

"אני ואתה נשנה את העולם…ואז יבואו כבר כולם", המנון הישראליות הזה שהולחן על ידי מיקי גבריאלוב בשנת 1971 אוניברסלי וישראלי בו זמנית. גבריאלוב אכן שינה את העולם, את עולם המוזיקה הישראלי, ואז באו כבר כולם. גבריאלוב הביא לארץ בשנות ה-90 את המוזיקה התורכית אותה ינק מבית הוריו באלבום "כשחלמתי על הבית" ( אלבום שחוגג בימים אלו 30 שנה) ומה שהיה נראה אז כצעד נועז וחריג הפך לאבן יסוד בתרבות המוזיקה הישראלית שהושפעה מגבריאלוב כשעוד ועוד אמנים שרו מוזיקת עולם ושילבו בין מזרח ומערב. " גבריאלוב חוצה תרבויות – מהמערב האמריקני דרך הלאדינו, המוסיקה הטורקית. תערובת המבטאת יוצר שספג כמעט הכל באזור הזה, ובכל זאת נשאר מיקי גבריאלוב, נאמן לאמת האומנותית שלו" ( יוסי חרסונסקי, 2018).                                                     

 

גבריאלוב מקיים קשר ישיר עם יצירותיהם של משוררי האומה העברית.

בצד היכולת לחזות רוחות מוזיקליות חדשות ממשיך גבריאלוב לאורך כל שנות יצירתו לשמור מקום של כבוד למילה העברית הכתובה. גבריאלוב הלחין עשרות שירים של ענקי השירה העברית בראשם המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק, עליו סיפר בעבר כי "חש שביני לבין ביאליק ישנו קשר מיסטי", גבריאלוב עצמו היה בן 31 כשהלחין שירים שביאליק עצמו כתב כשהיה בן 31. אל המשורר הלאומי מצטרפים: לאה גולדברג, נתן אלתרמן, אברהם חלפי, יהודה עמיחי, חנוך לוין, אהוד מנור ורבים אחרים.

 

לגעת בישראליות כמו שאף יוצר לא נגע בה:

"הגוזלים שלי עזבו את הקן", אין כמעט גן ילדים, בית ספר תיכון שהשיר הזה מושר בעוד המבוגרים מביטים בגוזלים ומחניק קצת בגרון. ככלל, הישראליות והישראלים גדלו יחד עם שיריו של גבריאלוב: התאוששו ממלחמה קשה ונסעה לאט, התאהבה במלכה של הכיתה בדרך לגימנסיה, הסבים והסבתות שרו יחד בהופעות עם הנכדים שעוד רגע עוזבים את הקן על שיירה שמגיעה מכל קצוות העולם למקום אחד ומיוחד שכולנו רצינו ואהבנו, החברה הישראלית למדה צעד תימני בשיר מספר 8, התמכרה לקפה טורקי כדי להתעורר, מה שלא גרם לה להפסיק לרגע לרצות לישון וכשזה לא צלח ניסתה להרדים את הילדים עם השיר ערב מול הגלעד, אבל הם מצידם התחננו: אבא, סיפור. התפללנו ליונה שתבוא כי הרי "קוקו היא תבוא, עם עלה של זית" אבל למדנו את כאב השכול וקברנו חללים, ומתרפקים על "אמא אדמה" ועל התוכי יוסי שמת מוות כה שקט, כה שקט.

 

מקבץ משירים שלא נס ליחם:

אני ואתה נשנה את העולם, עוף גוזל, לא הבטחתי לך אף פעם גן של שושנים, כשחלמתי על הבית, צא מזה, לחיי האהבה, ספק ילדה ספק אישה, תוכי יוסי, אבא סיפור, שיר השיירה, שכשנבוא, שיר מספר 8, אמא אדמה, פוליה, היא יושבה לחלון, הכניסיני תחת כנפיך, הופ הופ, טלי טלי, ערב מול הגלעד, שיחות דיפלומטיות, תן לחיות, אל תבכה ילד וזו רק רשימה קצרה מתוך 1266 יצירות.

 

אביר שיתופי הפעולה המוזיקליים:

ההיסטוריה התרבותית של ישראל שזורה בתחנות המהוות ציון דרך משמעותי, מיקי גבריאלוב היה כמעט בכולם: בשנות השישים היה חבר בלהקת הרוק פורצת הדרך, הצ'רצ'ילים, שיצאה משכונה בדרום תל אביב ומרמלה, ואשר נחשבת עד היום לחלק מהיסודות של הרוק הישראלי. גבריאלוב היה הבסיסט בה ויצר שירים רבים שלה, עד היום נחשבים הצ'רצ'ילים ללהקה הכי מצליחה שיצאה מ"ארץ הקודש" ותקליט הבכורה שלה מבוקש ונמכר לאספנים בלבד כפריט יקר מפז. לאחר הצ'רצ'ילים שיתף גבריאלוב פעולה עם אריק איינשטיין ז"ל ויחד יצרו סדרה של עמודי תווך במוזיקה הישראלית שהפכו עם הזמן לבניין עצמו.

 

בזכות כשרונו וסגנונו המוזיקלי הייחודי הצליח גבריאלוב לייצר סוגים שונים של פריטים מוזיקליים שהפכו לשלם הגדול מסך חלקיו, זאת בהקפדה על שיתופי פעולה עם הטובים שבזמרים ובזמרות ישראל שגם השירים שיצר עבורם הפכו ללהיטים בן לילה והעיקר שגורים בפי כל מדן ועד אילת.

גבריאלוב משתף פעולה בפרויקטים תרבותיים שמשאירים חותם איכות בתולדות התרבות הישראלית: כך למשל, הלחין את שירי המחזה של חנוך לוין "הג'יגולו מקונגו", השתתף ב"מכתבים למערכת" של יונתן גפן, שם ביצע לראשונה את "אבא סיפור". שירי גבריאלוב גם כבשו את המסך הקטן וליוו סדרות מצליחות: כך כתב והלחין את "לך עם החלום", שהיה שיר הנושא של סדרת הנוער המצליחה "ראש גדול" ששודרה במשך 5 עונות, את מוזיקת הרקע לטלנובלה המצליחה "לגעת באושר" ואת שיר הנושא לסדרה "לחיי האהבה", שיר שעד היום הוא השיר המושמע ביותר בפלטפורמות המוזיקה בערוצי התוכן של גבריאלוב.

 

לא רק מבוגרים, אלא גם ילדים: בימים אלו אנו מציינים 40 שנה לאלבום הילדים "יפתח המלוכלך" שם שיתף פעולה עם אמנים רבים, יש לו מקום של כבוד בזיכרון ילדות קולקטיבי של ישראלים רבים, בין היתר כתב מוזיקה לסדרת הילדים "רחוב סומסום". בימים אלו עובד גבריאלוב על אלבום ילדים בחדש.